EMA 2 – elektromobil na bázi Barkase B1000

 

EMA 2 – elektrický městský automobilIMG_3028V letech 1969 až 1974 probíhal ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně (VÚES Brno) výzkum a vývoj elektrického vozidla pro městskou dopravu. Prvním vzorkem byla EMA 1, která je k vidění v Technickém muzeu v Brně. Je to malé dvoumístné vozítko podobné dnešním Smartům.

Ema 2 bylo užitkové vozidlo na postavené na bázi Barkase B 1000. Dle ohledání interiéru byl na přestavbu použit nejstarší typ Barkase. Dokládá to přístrojová deska, nožní přepínání světlometů a pád dalších detailů. Bylo vyrobeno několik variant. S laminátovou nákladní skříní a s laminátovou skříní pro přepravu cestujících (8+řidič a spolujezdec). Tento vzorek se dochoval jako jediný v depozitáři Technického muzea Brno. K pohonu sloužil elektromotor o výkonu pravděpodobně 16-17 kW. Převodovka byla dle mého názoru vymontována. Pro elektromotor nemá smysl. Dokládá to i absence řadicí páky v interiéru. Napojení motoru na náhon je vidět na fotografiích ve fotoalbu.

Barkas dostal také značný facelift v podobě nových světlometů ala AVIA a také byla změněna mřížka chladiče. Uvnitř byl vyměněn ukazatel rychlosti a sdružený ukazatel byl nahrazen voltmetrem.

Vnitřek prostoru pro cestující tvořilo 8 sedaček uspořádaných 4+4 proti sobě bokem ke směru jízdy a zády k oknům. Sedačky byly asi ze Škody a celý interiér byl červeně polstrován.

Dále doplním….

Statistiky generované s Counterize - Version 3.1.4

Příspěvek byl publikován v rubrice Barkas všeobecně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *